Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi

Bağ-Kur’luya 5 puanlık prim indirimi

Bag-Kur ödemesi yapan esnaf , muhtar,şirket ortağı olanlara sgk tarafından 5 puanlık prim indirimi Ekim ayında hayata geçiyor.Bu tarihten itibaren isteğe bağlı bag-kur yatıran sigortalılar hariç tüm bağkurlu vatandaşlar faydalanacak.

Prim borcu olan veya idari para cezası alanlar , bu cezaya istinaden gecikme cezası bulunanlar 5 puanlık prim indiriminden faydalanamayacakalar.Ancak prim borcunu yapılandıranlar ve yapılandırmayı bozmayıp zamanında ödeyenler indirimler faydalanabileceklerdir.

BağKur’lu kadın sigortalılara geçtiğimiz dönemde doğum borçlanması hakkı getirilmişti. Bunun yanında, BağKur’lu erkekler askerlik borçlanması yapabiliyorlar. Borçlanma kapsamında ödenecek rakamlar, borçlanılacak gün sayılarının ödenecek prim tutarı ile çarpılması sonucu bulunuyor. 1 Ekim 2016 tarihinden sonra yapılacak borçlanma veya ihya işlemlerinde hesaplama yapılırken prim indirimi dikkate alınmayacak. Dolayısıyla, borçlanma yapacak veya SGK’dan primleri iade alacak kişiler indirimsiz tutarlar üzerinden hesaplamaya tabi tutulacaklar.

Bag–Kurlulara uygulanacak 5 puanlık indirimden faydalanmak için herhangi bir başvuru yapmaya gerek duyulmayacak.Sgk düzenli ödeme yapan bağkurlulara başvuruya bakmaksızın prim indirimini uygulayacak.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Devamını oku:
gss-odemeleri-prim-sorgulama
Gss Prim Sorgulama

GSS yani Genel Sağlık Sigortası sistemi hiç bir sağlık güvencesi olmayan kişinin ve ailesinin sağlık sisteminden yararlanabilmesi için oluşturulmuş bir...

Kapat