Sgk Gözlük Hakkı Nasıl Sorgulanır?

Sgk Gözlük Hakkı Nasıl Sorgulanır?

Sgk’dan gözlük alan insanlar çercevelerini değiştirebilmeleri için belli sürelerin geçmesi gerekir.Gözlük cam veya çerçeve değiştirme vaktinin geldiğini öğrenmenin yollarından birisi internetten sorgulama, diğeri ise sms ile sorgulamadır.

Gözlük camı yada çercevesinin değişim süresi normal şartlarda 3 yıldır.Yani 3 yıl geçmeden sgk gözlük camı yada çerçevesi değişmesine para ödemez.Ancak gözlük numaralarında 0,5 oranında optik kayma,diğer bi değişle gözlük numaranızda 0,5 oranında bi değişme var ise süresini beklemeden değiştirebilirsiniz.

Gözlük cam veya çerçeve sorgulamasını internet üzerinden e devlet sistemini kullanarak öğrenebilirsiniz.E devlet sistemine giriş yatıkdan sonra Sgk optik cihaz sorgulaması yaparak sgk’ya ait cihazların değişim süresini öğrene bilmeniz mümkündür.

İnternetten SGK Gözlük Hakkı Sorgulaması için Tıklayınız

Gözlük hakkı sorgulamanın diğer bir yolu ise cep telefonlarının SMS(kısa mesaj) servisini kullanarak sorgulama yapmakdır.Sms üzerinden gözlük camı veya çerçevesi sorgulamasını genelde edevlet şifresine sahip olmayan, yani edevlet sistemine giriş yapamayan insanlar tercih ediyorlar.

sgk-gözlük-hakkı

sgk-gözlük-hakkı

Sms ile gözlük hakkı sorgulaması yapabilmeniz için cep telefonlarınızdan kısa mesaj servisine giriniz.Kısa mesaj yaz kısmına basarak mesaj oluşturma kısmını açınız.Kısa mesaj servisini açtıkdan sonra Cam yazıp boşluk bırakıp Tc kimlik numaranızı yazınız.Bir boşluk daha bırakıp tc kimlik kartınızda yazan aile sıra numaranızı yazınız.Oluşturduğunuz kısa mesajı 5502 numarasına yollayınız.Mesajınız sisteme ulaştıkdan sonra sistemde kayıtlı bilgileriniz sorgulanacak ve size tekrar kısa mesaj servisi vasıtası ile ne zaman gözlük camı yada çerçevesi alacağınıza dair bir kısa mesaj yollanacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. huseyin gocer dedi ki:

  NeNe zaman gozluk alirim

 2. Isimsiz dedi ki:

  Ucretlimi

 3. admin dedi ki:

  hayır sgk gözlük hakkı sogulamak ücretsiz bi uygulamadır

 4. Sezin dedi ki:

  Ne zaman geliyor bunu gönderdikten sonra cevabı

 5. admin dedi ki:

  hemen cevap alırsınız sorgulama yaparsanız

 6. Beyza nur dedi ki:

  bir kaç kez mesaj yolladım ama bir cevap alamadım ne yapabilirim ve ben ilk gözlük aldığımda tüm parayı ödedim.optikiyi şikayet edebilirmiyim

Yorum Yaz

Devamını oku:
SGK SMS UYGULAMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),  birçok işlemin  sms yoluyla yapılmasını sağlayacak yeni bir uygulama başlattı.

Kapat