Yeni Tc Kimlik Kartları Nezaman Dağıtılacak?

Yeni Tc Kimlik Kartları Nezaman Dağıtılacak?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve tüm hazırlıkları tamamlanan çipli kimlik kartları projesi için yasal düzenlemenin de yapılmasıyla sona gelindi.

Kimlik kartlarının dağıtım işlemine pilot il olarak seçilen Kırıkkale’den başlanacak. Kimlik kartlarının dağıtım işlemleri sene sonuna kadar tüm illere dağılacak ve tüüm vatandaşlara ulaşma işlemi 3 yıl içinde tamamlanacak.

YÜKSEK GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

Güvenlik özellikleri tamamen Tübitak tarafından gerçekleştirilen kimlik kartlarının dünyadaki benzer kartlara göre daha yüksek güvenlik önlemleri alındı.Kimlik kartları elektronik, görsel ve kimyasal bir çok güvenlik unsuru barındırıyor.

 

Kimlik kartlarının bazı özellikleri vatandaşlarla paylaşılırken bazı güvenlik özellikleri gizli tutulmaktadır.Kimlik kartlarının kopyalanması imkansızdır.

KİMLİK KARTLARI NASIL ALINACAK?

Çipli tc kimlik kartları almak isteyen vatandaşların ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapması gerekmektedir. İlçe nüfüs müdürlüklerine kimlik kartları için düzenleme yapıldı.Kimlik kartı başvurularını nüfüs müdürlüğü memurları bankadaki müşteri temsilcileri gibi özel masalarda alacaklar.

Geçerli bir mazeret beyan eden ve kimlik kartı almak için nüfüs müdürlüğüne gidemeyen vatandaşların beyan ettikleri adreslerde memurlar şahsen başvuruları alacaklardır.

Onaylanan kimlik kartları, vatandaşlarınn  beyan ettikleri adreslerde teslim edilecek.

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Devamını oku:
Sms ile 5502′den Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulama

SGK Mobil işlemlerden biri olan Kısa Mesaj ile 5502′den Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulaması hizmetini çalışanlarına kolaylık olsun diye hizmete...

Kapat